Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy wojny w sprawie religii

22 sierpnia 2024 | Kraj | Tomasz Krzyżak
autor zdjęcia: PAP/Waldemar Deska
źródło: Rzeczpospolita

– Kościół jest otwarty na dialog. Chcemy rozmawiać z resortem edukacji, by wypracować porozumienie – mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, administrator apostolski diecezji łowickiej.

Od początku urzędowania minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada spore zmiany w nauczaniu religii. Ocena z niej już nie wlicza się do średniej, mówi się o redukcji godzin z dwóch do jednej w tygodniu, teraz jednak – w środku wakacji – minister wydała rozporządzenie pozwalające na gromadzenie na lekcji religii dzieci z różnych grup wiekowych. Ksiądz biskup mówi wprost, że te zmiany są krzywdzące i dyskryminujące. Nikt ze stroną kościelną na temat tych zmian nie rozmawia?

Tego powiedzieć nie można. Były dwa spotkania zespołu powołanego przez Konferencję Episkopatu Polski ze stroną ministerialną. Pierwsze było 24 kwietnia i miało charakter ogólny. Uczestniczyła w nim pani minister Barbara Nowacka jako przewodnicząca strony ministerialnej. Obydwie strony przedstawiły swoje stanowiska. Oczywiście każda broniła swojej wizji. Potem było jeszcze spotkanie 15 maja, które miało charakter ściśle roboczy. Ze strony ministerstwa zespołowi przewodniczyła pani minister Katarzyna Lubnauer. Dyskutowaliśmy o rozporządzeniu dotyczącym łączenia klas, które niedawno zostało opublikowane. Powiedzieliśmy, że się nie zgadzamy z projektem rozporządzenia, przedstawiliśmy solidnie nasze argumenty, zostawiłem pismo z naszymi propozycjami. Była dyskusja, strona ministerialna przedstawiła swoje racje, ale to w żaden sposób nie było porozumienie. Prosiliśmy, żeby takowe nastąpiło,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12956

Wydanie: 12956

Spis treści
Zamów abonament