Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego
ESG | Dobrostan pracowników
Najważniejszym interesariuszem zrównoważonego rozwoju społecznego są pracownicy. Dbanie o ich dobrostan i rozwój kapitału ludzkiego jest dla firmy kluczowe. Inwestowanie w dobrostan pracowników przynosi korzyści nie tylko poszczególnym osobom, wpływa także na lepsze wyniki finansowe firmy.
Istnieje wiele metod, które można stosować, aby rozwijać kapitał ludzki i pozytywnie wpływać na dobrostan pracowników. Przykłady takich działań to podejście doceniające (ang. Appreciative Inquire), czy też metoda PERMA™.
Podeście doceniające to podejście do rozwoju organizacyjnego i zarządzania zmianą, które koncentruje się na identyfikowaniu i wzmacnianiu mocnych stron, sukcesów i pozytywnych aspektów organizacji. Zamiast skupiać się na problemach i słabościach, zachęca do odkrywania tego, co działa dobrze, i wykorzystywania tych spostrzeżeń do tworzenia pożądanej przyszłości firmy. Wiąże się to z zadawaniem ważnych, otwartych pytań w celu wywołania konstruktywnego dialogu, wspierania współpracy i inspirowania innowacji w zespołach i firmach. Podejście doceniające ma na celu katalizowanie pozytywnych zmian i transformacji poprzez budowanie na istniejących zasobach i możliwościach organizacji (metoda została opracowana na Case Western Reserve University, począwszy od artykułu Davida Cooperridera i Suresha...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta