Południe Europy oczekuje wsparcia w adaptacji
Europa ociepla się dwa razy szybciej niż inne kontynenty, a konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego są szczególnie odczuwalne przez kraje leżące na południu. Ich przywódcy podkreślają konieczność wzmocnienia wysiłków w zakresie adaptacji do zmian, których nie da się uniknąć.
Jak wynika z pierwszej w historii Europejskiej Oceny Ryzyka Klimatycznego Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Postępujące zmiany klimatu zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu i żywnościowemu, ekosystemom, infrastrukturze, zasobom wodnym, stabilności finansowej oraz zdrowiu mieszkańców kontynentu, a część z tych zagrożeń osiągnęła już poziom krytyczny.
I choć dotkliwe konsekwencje są odczuwalne przez wszystkie regiony, szczególnie zagrożone są kraje leżące na południu Europy, borykające się z pożarami, intensywnymi falami upałów oraz powodziami. Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z lutego 2022 roku temperatury w regionie Morza Śródziemnego rosną o ok. 20 proc. szybciej niż średnia światowa.
Według prognoz Komisji Europejskiej nawet utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C powyżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta