Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O występowaniu mobbingu nie decydują odczucia pracownika

22 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | KINGA POLEWKA-WŁOCH

Działania i zachowania cechujące mobbing z natury rzeczy mogą być bardzo różnorodne. Jednak samo poczucie pracownika, że podejmowane wobec niego działania i zachowania mają charakter mobbingu, nie są wystarczającą podstawą do stwierdzenia, że rzeczywiście on występuje. Stwierdzenie zatem, czy nastąpiło nękanie lub zastraszanie pracownika, czy działania te miały na celu i mogły lub doprowadziły do zaniżonej oceny jego przydatności zawodowej, do jego poniżenia, ośmieszenia, izolacji bądź wyeliminowania z zespołu współpracowników, opierać się musi na obiektywnych kryteriach. Ocena uporczywości i długotrwałości oddziaływania na pracownika ma charakter zindywidualizowany i musi być odnoszona do każdego konkretnego przypadku.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 lutego 2024 r. (II PSK 11/23).

Pracownica szkoły twierdziła, że padła ofiarą mobbingu ze strony dyrektora placówki, w której była zatrudniona. Wskazywała na liczne zachowania przełożonego, które w jej ocenie miały stanowić przejaw mobbingu, a także podnosiła, iż w ich wyniku doznała rozstroju zdrowia.

Zarówno sąd I, jak i II instancji po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym stwierdziły, że mobbing nie miał miejsca, bowiem zarzucane sytuacje (np. nakładanie kar porządkowych, rozpoznawanie wniosków urlopowych, czy powierzanie innych narzędzi pracy i zadań) mieściły się w ramach przewidzianych prawem uprawnień kierowniczych oraz nadzorczych przedstawicieli pracownika względem podwładnych pracowników.

W tych okolicznościach powódka zarzucała m.in. nieważność postępowania z uwagi na brak przeprowadzenia opinii biegłego lekarza, który potwierdziłby związek przyczynowo skutkowy między jej dolegliwościami zdrowotnymi a sytuacją w pracy.

Kinga Polewka-Włoch

starsza prawniczka w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler

Nie każde zachowanie pracodawcy lub innych pracowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12956

Wydanie: 12956

Spis treści
Zamów abonament