Czy fundacja rodzinna może się zajmować najmem krótkoterminowym?
Wynajmowanie lokali na krótkie okresy to dozwolona działalność gospodarcza fundacji rodzinnych. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, choć innego zdania są organy interpretacyjne. Co w tej sytuacji może zrobić fundacja?
Od momentu utworzenia fundacja rodzinna jest podatnikiem CIT korzystającym ze zwolnienia podmiotowego obejmującego przychody (dochody) fundacji. Zakres tego zwolnienia podatkowego jest co prawda ograniczony, ale wystarczający do realizacji celów sukcesyjnych.
Zakres zwolnienia
Obejmuje on działalność gospodarczą w zakresie m.in. najmu, dzierżawy lub podobnych umów odnoszących się do składników mienia fundacji. W przypadku jednak gdy składniki majątku fundacji udostępnione właśnie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze będą służyły prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją, beneficjentem lub fundatorem, to z tego tytułu fundacja będzie opodatkowana 19-proc. podatkiem na ogólnych zasadach.
Wykroczenie poza dozwolony zakres działalności gospodarczej jest dotkliwe. Jego skutkiem jest sankcyjne opodatkowanie dochodu w stawce 25 proc. Z uwagi na to szczególnego znaczenia nabiera precyzyjne zdefiniowanie tego zakresu.
Pomimo jednoznacznego brzmienia przepisu możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w przypadku najmu krótkoterminowego nieruchomości kwestionowały i nadal kwestionują organy interpretacyjne.
Fiskus odmawia ulgi
W ich ocenie działalność polegająca na najmie krótkoterminowym nie mieści się w granicach objętych tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta