Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Premia uznaniowa czasem tylko z nazwy

22 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Pracodawcy często stosują premię uznaniową (nagrodę) jako dodatkowy składnik wynagradzania. Czy wystarczy nazwa, aby uznać, że mają pełną swobodę w jej przyznawaniu?

Premia jest uzupełniającym składnikiem wynagrodzenia za pracę. Często jest to jednak składnik istotny, zwłaszcza gdy jej wysokość jest znaczna lub gdy ma ona charakter stały, a wynagrodzenie zasadnicze pracownika jest niewysokie. Pracodawcy wprowadzają premię, aby mobilizować pracowników do osiągania jak najwyższej jakości i wydajności pracy oraz aby ich dodatkowo nagrodzić.

Prawo do premii nie zostało określone ogólnymi przepisami kodeksu pracy i najczęściej wynika tylko z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Zwykle reguluje to układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania ustalony w danej firmie. Może ona też wynikać bezpośrednio z umowy o pracę konkretnej osoby.

Zapis czy uznanie

W praktyce wytworzyły się dwa zasadnicze rodzaje premii: regulaminowa i uznaniowa. Jednak podkreślić należy, że decydujące znaczenie ma nie nazwa tego składnika wynagrodzenia, lecz jego faktyczny charakter wynikający z treści umownych postanowień stron lub z przepisów płacowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12956

Wydanie: 12956

Spis treści
Zamów abonament