Workcation: jakie niesie ryzyka dla stron stosunku pracy?
Pracownik tymczasowo wykonujący pracę zdalnie z zagranicy może, po spełnieniu pewnych warunków, nadal podlegać polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego. Ale inaczej może być z podatkiem.
Zdalne wykonywanie pracy jest już standardem. Warto więc zwrócić uwagę na kolejny sposób wykonywania pracy zdalnej – workcation, tj. pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika z innego kraju niż siedziba polskiego pracodawcy, a w szczególności z typowo wakacyjnego regionu, z którego uroków można korzystać po godzinach pracy.
Workcation jako benefit
Jak wskazują badania, workcation ma pozytywny wpływ na pracę pracowników poprzez zwiększenie motywacji do pracy i jej efektywności, a tym samym możliwe zmniejszenie poczucia wypalenia zawodowego. Praktyka pokazuje zatem, że już nie tylko praca zdalna wykonywana z miejsca zamieszkania pracownika znajdującego się na terenie Polski, a praca zdalna wykonywana z zagranicy jest aktualnie jednym z bardziej pożądanych przez pracowników benefitem pozapłacowym.
Przepisy kodeksu pracy nie zabraniają wykonywania pracy zdalnie z zagranicy. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy taki przypadek wymaga uprzedniej zgody pracodawcy. O czym pracodawcy powinni pamiętać, zanim wprowadzą w swojej organizacji możliwość pracy zdalnej z kraju innego niż kraj, w którym znajduje się siedziba pracodawcy? Wedle jakich zasad należy ustalić sposób wykonywania pracy zdalnej z zagranicy, aby pracownik w dalszym ciągu podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego, i tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta