Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akrobacje dla Europy

22 sierpnia 2024 | Ekonomia i rynek | Mateusz Michnik
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Mateusz Morawiecki prezentuje się jako wizjonerski myśliciel, a jeszcze niedawno był populistycznym premierem zgrywającym technokratę.

Mateusz Morawiecki na łamach Politico w początkach czerwca opublikował tekst, w którym przedstawił swoją koncepcję „niemożliwej trójcy”. Wskazuje on, że niemożliwe jest jednoczesne utrzymanie welfare state i innowacji, prowadzenie ambitnej polityki klimatycznej oraz rozwijanie potencjału obronnego. Prawdziwym problemem tego tekstu jest jednak nie absurdalność tej wersji „niemożliwej trójcy”, lecz radykalna niespójność założeń oraz działań samego autora, który teraz prezentuje się jako wizjonerski myśliciel, a jeszcze niedawno był populistycznym premierem zgrywającym technokratę.

Innowacje to nie tylko nowe technologie

Zacząć należy od innowacji, które w tekście Morawieckiego zdają się odgrywać ogromną rolę. Pojawiają się one tak często, że zdają się wręcz być tzw. buzzwordem. Morawiecki zapewne wiąże je głównie z wydatkami na badania i rozwój, które chciał zwiększyć, ale wyszło mu jak zwykle.

Takie podejście samo w sobie jest dużym błędem – innowacje często są ukryte jako nowe rozwiązania organizacyjne czy procesowe. Morawiecki zdaje się nie zauważać tak ważnych innowacji, skupia się głównie na łatwo zauważalnych zmianach technologicznych.

Zadziwiające jest też to, z jakim modelem te innowacje wiąże – z welfare state, niejako przylepiając do niego wysokie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12956

Wydanie: 12956

Spis treści
Zamów abonament