Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wdrażać procedurę zgłoszeń wewnętrznych w grupach kapitałowych?

22 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | Anna Hlebicka-Józefowicz

Grupy kapitałowe mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Jakie warunki musi spełniać taka procedura? Kto może ją przyjąć? Czy międzynarodowy zasięg grupy ma tu znaczenie?

Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje, że podmioty należące do grupy kapitałowej mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, pod warunkiem zapewnienia zgodności wykonywanych czynności z ustawą. Do wejścia w życie ustawy zostało niewiele ponad miesiąc, a wśród komentatorów trwa ożywiona dyskusja, jak należy interpretować ten zdawkowo sformułowany przepis. Co to znaczy „wspólna procedura zgłoszeń”, kto w praktyce może przyjąć taką procedurę i jak zapewnić, aby grupowy proces zgłaszania naruszeń był zgodny z ustawą?

W odpowiedzi na apel biznesu

Przepis, który umożliwia grupom kapitałowym ustalenie wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych, dodano na etapie prac sejmowych. Zgłoszona przez posłów poprawka była odpowiedzią na apele biznesu, który od początku prac nad ustawą wskazywał, że kwestia zgłaszania naruszeń w grupach kapitałowych wymaga odpowiedniego ujęcia w przepisach. W praktyce bowiem podmioty wchodzące w skład grup kapitałowych często dzielą się kompetencjami i zasobami. Funkcje wsparcia i funkcje kontrolne bywają na ogół scentralizowane w ramach jednego podmiotu, który dysponuje odpowiednim zapleczem organizacyjnym i kadrowym. Pozwala to na efektywne realizowanie tych zadań w skali całej grupy, zapobiega też dublowaniu istniejących zasobów i kompetencji. Poprawka miała zapewnić, że podobne podejście będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12956

Wydanie: 12956

Spis treści
Zamów abonament