Czynniki szkodliwe. Nowe narażenia w środowisku pracy to nowe obowiązki dla firm
Od 28 lipca 2024 r. katalog badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy rozszerzono o substancje reprotoksyczne. Pracodawcy muszą zapewnić wykonanie badań i pomiarów takiej substancji w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia. Do kiedy i jakie inne obowiązki ciążą na firmach?
26 lipca 2024 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1126 rozporządzenie ministra zdrowia z 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy. Zastąpiło ono rozporządzenie ministra zdrowia z 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Nowe rozporządzenie obejmuje – oprócz dotychczasowych rozwiązań – dodatkowo ochronę pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym. Tym samym oznacza to wdrożenie postanowienia dyrektywy 2022/431 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Substancje o działaniu reprotoksycznym to substancje chemiczne lub mieszaniny, które spełniają kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008. Wśród substancji reprotoksycznych wyróżniamy:
∑ kategorię 1 (Repr. 1A i Repr. 1B) – substancje działające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta