Zwrot zaliczki oznacza obowiązek korekty VAT
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania.
Podstawę opodatkowania obniża się m.in. o zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło (zob. art. 29a ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT). Zwrot zaliczki na poczet sprzedaży (np. nieruchomości) stanowi podstawę do korekty podstawy opodatkowania.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeżeli sprzedaż była udokumentowana fakturą, to podstawowym warunkiem dla dokonania tej korekty jest wystawienie faktury korygującej. Stosownie bowiem do art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w przypadku gdy po wystawieniu faktury dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty uiszczonej przed dokonaniem czynności, podatnik wystawia fakturę korygującą.
Obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta