Są zadowoleni z kariery zawodowej, ale sporo poświęcają dla pracy
Większość pracowników biurowych ma poczucie zawodowego spełnienia, choć niekiedy kosztem innych obszarów życia.
Wprawdzie prawie co trzeci pracownik umysłowy odczuwa zawodową frustrację, oceniając, że osiągnął zawodowo mniej, niż oczekiwał, to w polskich biurach pracuje prawie dwukrotnie więcej osób, których zawodowe osiągnięcia są zgodne z ich wcześniejszymi wyobrażeniami. Albo nawet (30 proc. wskazań) je przewyższają – dowodzi raport portali rekrutacyjnych rocketjobs.pl i justjoin.it dotyczący dopasowania do pracy.
Jak z niego wynika, zdecydowana większość, bo 88 proc. z 1500 ankietowanych pracowników biurowych (w tym specjalistów IT), całkiem dobrze ocenia to dopasowanie, nawet jeśli obecna praca nie zaspokaja ich wszystkich potrzeb.
Pesymizm pokolenia X
Wynikom badania nie dziwi się Krzysztof Kosy, psycholog biznesu, przypominając, że wbrew pozorom Polacy są dość zadowoleni z życia. Jest to zresztą niezbędne, gdyż wysoki poziom frustracji i poczucia niespełnienia bardzo utrudnia funkcjonowanie.
Jak przypomina psycholog, poczucie spełnienia czy sukcesu w życiu i w pracy zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań. Duży odsetek osób zadowolonych ze swoich osiągnięć może więc oznaczać, że ich wyobrażenia dotyczące kariery zawodowej nie były zbyt wysokie. Może to dotyczyć np. pracowników, którzy wchodzili na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta