Fiskus nie zawsze dostanie podatek
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji powoduje, że sprzedaż prywatnej działki podlega VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie bardzo ważny wyrok sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek. Bo choć mogło się wydawać, że w orzecznictwie na ten temat powiedziano już wszystko, to w praktyce na wokandy nadal trafiają sprawy, w których fiskus szuka sposobu na objęcie takich transakcji VAT. I to zarówno u zwykłych sprzedających, jak i przedsiębiorców, którzy na co dzień nie zajmują się obrotem nieruchomościami, a chcą tylko spieniężyć prywatny majątek. Dobra wiadomość jest taka, że zdaniem NSA nie każdy ponadstandardowy zapis w umowie przedwstępnej „zrobi” ze sprzedawcy podatnika VAT.
Warunki wstępne
Sprawa dotyczyła prawniczki, która planowała sprzedaż prywatnej działki, tj. gruntów ornych i pastwiska. Zainteresowana jej zakupem pod budowę nowego obiektu była spółka – sieć handlowa. We wniosku o interpretację kobieta wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT w związku z prowadzeniem indywidualnej działalności prawniczej. Niemniej działka była kupiona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta