Regulacje nie mogą tłumić konkurencyjności
Przedsiębiorcy alarmują, że nadmiar unijnej biurokracji uderza w biznes – znaczne zasoby kierowane są na wypełnianie regulacji, co hamuje rozwój produktów i usług.
Biznes coraz głośniej mówi o deregulacji w odniesieniu do polityki Unii wobec firm. Przestrzega, że brak swobody działania może mieć poważne konsekwencje w gospodarczej rywalizacji Europy z USA i Azją. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym obszarze dzielili się z uczestnikami Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie uczestnicy debaty „Czy unijne regulacje sprzyjają konkurencyjności?”.
Marek Górski, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ERGIS, zauważył, że wiele przepisów nie zostało dobrze przygotowanych, są procedowane za szybko i bez analiz. Przykładem są przyjęte wiosną regulacje ws. ponownego wykorzystania opakowań.
Wśród nowych obowiązków jest wykorzystywanie do mocowania towarów w transporcie folii wielokrotnego użytku. Tymczasem folii stretch, doskonale nadającej się do pakowania, odpornej i chroniącej towar, a jednocześnie bardzo cienkiej i stanowiącej ułamek wagi ładunku, nie można ponowne wykorzystać – ale można ją recyklować. Bruksela obiecała zmiany, ale to potrwa. Jednocześnie skomplikowanie różnych regulacji powoduje trudności w ich interpretacji i wdrażaniu przez firmy. – Biurokraci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta