Samorządy zmieniają wymagania
|Największe polskie miasta wzbudzają największe zainteresowanie deweloperów, ale samorządy wprowadzają dla nich nowe zasady.
Chodzi o to, by nowe inwestycje nie szkodziły mieszkańcom, a pozytywnie wpływały na rozwój aglomeracji. Więc przed firmami pojawiają się nowe wymagania.
– Jeśli chcesz zbudować w Krakowie osiedle, blok, apartamentowiec, obiekt handlowy czy na przykład skład materiałów budowlanych i musisz w tym celu poprawić układ komunikacyjny, możesz skorzystać z nowej procedury – przekazał krakowski magistrat. Zarządzenie w tej sprawie wydał właśnie prezydent miasta.
W największych miastach budują najwięcej
To Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk najbardziej przyciągają deweloperów. W tych miastach buduje się najwięcej mieszkań, a dużo mniej powstaje w pozostałych stolicach województw, a znacznie skromniej jest w mniejszych ośrodkach miejskich.
Tylko w 2023 roku, jak podaje GUS, oddano do użytkowania 221,3 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 19,9 mln m2 oraz liczbie izb równej 838,7 tys. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano spadki: liczby mieszkań – o 17,2 tys. (7,2 proc.), powierzchni użytkowej mieszkań – o 2,1 mln m2 (9,7 proc.) oraz liczby izb – o 88,9 tys. (9,6 proc.). A według wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku oddano do użytkowania 128,8 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta