Rozwój nowych technologii przesądzi o konkurencyjności Europy
Europa powinna myśleć, jak wzmocnić edukację w obszarze nowych technologii i zwiększyć nakłady na badania i rozwój. Bez tego nie będzie konkurencyjna wobec gospodarki amerykańskiej czy chińskiej.
– Rozmawiamy dziś wciąż o regulacjach, a nie o tym, jak zdobyć lepsze kompetencje, programistów, architektów systemu, jak rozwijać lepsze produkty. Przyglądamy się, jak Europa stoi w miejscu, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy Chin – mówił Artur Wiza, przewodniczący rady nadzorczej Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, podczas debaty „Otwarty, oparty na współpracy i konkurencyjny – europejski program polityki cyfrowej” odbywającej się na EFNI. Zaznaczał, że trzeba myśleć o tym, jak wzmocnić edukację w nowych, rozwijających się obszarach, jak wspierać firmy w zwiększaniu nakładów na badania i rozwój. Bo jak na razie zostajemy w tyle w dziedzinie nowych technologii.
Piotr Kobielski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Cyfryzacji, informował, że celem jest, by w nowej kadencji Komisji Europejskiej kłaść duży nacisk na cyfryzację, ale niekoniecznie na nową listę regulacji.
– Nie wyobrażamy sobie sytuacji, gdy na hasło „cyfryzacja” będziemy mówić o nowych projektach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta