Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wyraźniejsze zmiany trzeba poczekać

22 lutego 2000 | Ekonomia | PG
źródło: Nieznane

SONDAŻ "RZECZPOSPOLITEJ"

W lutym zmalał nieco optymizm konsumentów

Na wyraźniejsze zmiany trzeba poczekać

Odnotowana w styczniu poprawa ocen sytuacji ekonomicznej kraju okazała się zjawiskiem krótkotrwałym: w lutym jej oceny ponownie pogorszyły się. Oceny stanu i perspektyw gospodarstw domowych nie zmieniły się, choć jednocześnie, przy stabilnym poziomie oczekiwań inflacyjnych, wzrosło przekonanie, że obecnie jest dobry okres na kupowanie dóbr trwałego użytku.

Wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK) obniżył się o dwa punkty w stosunku do stycznia, ale obecny jego poziom (84 punkty) oznacza utrzymanie się w łagodnym trendzie wzrostowym, trwającym od września ubiegłego roku.

Zawiniła polityka

Przed miesiącem zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę ocen obecnego stanu gospodarki, a także jej perspektyw na najbliższy rok. Głównie dzięki temu nastąpił zauważalny wzrost optymizmu konsumentów. Mogło to oznaczać zanikanie utrzymującej się od wielu miesięcy "świadomości kryzysu" - przekonania o złym stanie gospodarki. I to w oderwaniu od jej rzeczywistej sytuacji, gdyż w ubiegłym roku zanotowano wzrost PKB. Czynnik warunkował przede wszystkim ocenę klimatu gospodarczego (w styczniu ośmiopunktowy wzrost,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament