Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brokerzy są przeciw

22 lutego 2000 | Ekonomia | AS

Czy ujawniać prowizje pośredników

Brokerzy są przeciw

Przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych oraz Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń twierdzą, że wysokość prowizji płaconych brokerom ubezpieczeniowym powinna być jawna. Tymczasem w przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym nie ma ani słowa o jawności prowizji. Obecnie ich wysokość może dochodzić nawet do 30 proc. składki za ubezpieczenie.

Brokerzy, w odróżnieniu od agentów reprezentujących towarzystwa, działają w imieniu i na rzecz klientów firm ubezpieczeniowych. Zadaniem brokera jest znalezienie klientowi najlepszej oferty ubezpieczeniowej. To właśnie brokerzy pośredniczą przy zawieraniu największych kontraktów ubezpieczeniowych. W 1998 roku od brokerów pochodziło ponad 20 proc. składki zebranej przez Wartę i Polisę i ponad 70 proc. - przez AIG Polska.

Co pośrednik powinien

W ramach pakietu ustaw regulujących polski rynek ubezpieczeń Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. W części dotyczącej brokerów projekt ten określa między innymi, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament