Brokerzy są przeciw
Brokerzy są przeciw
Przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych oraz Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń twierdzą, że wysokość prowizji płaconych brokerom ubezpieczeniowym powinna być jawna. Tymczasem w przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym nie ma ani słowa o jawności prowizji. Obecnie ich wysokość może dochodzić nawet do 30 proc. składki za ubezpieczenie.
Brokerzy, w odróżnieniu od agentów reprezentujących towarzystwa, działają w imieniu i na rzecz klientów firm ubezpieczeniowych. Zadaniem brokera jest znalezienie klientowi najlepszej oferty ubezpieczeniowej. To właśnie brokerzy pośredniczą przy zawieraniu największych kontraktów ubezpieczeniowych. W 1998 roku od brokerów pochodziło ponad 20 proc. składki zebranej przez Wartę i Polisę i ponad 70 proc. - przez AIG Polska.
Co pośrednik powinien
W ramach pakietu ustaw regulujących polski rynek ubezpieczeń Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. W części dotyczącej brokerów projekt ten określa między innymi, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta