Broń, autonomia i rządy Londynu
Broń, autonomia i rządy Londynu
TERESA STYLIŃSKA
Czy to, co dzieje się obecnie w Irlandii Północnej, to zwyczajny kryzys, jeden z wielu, jakie wynikły w trakcie dotychczasowych rozmów pokojowych, czy też początek końca procesu pokojowego? Uczestnicy rozmów - Wielka Brytania i Irlandia, a także przywódcy partii politycznych Ulsteru - mają nadzieję, że impas okaże się przejściowy. Tak przynajmniej mówią. Ale czy rzeczywiście w to wierzą?
Przypomnijmy: źródłem problemów jest niezmiennie kwestia rozbrojenia organizacji paramilitarnych, przede wszystkim Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Autonomiczna administracja Ulsteru powstała przecież dopiero wtedy, gdy IRA obiecała, że odda całą posiadaną broń, i gdy zaczęła współpracować z Międzynarodową Komisją ds. Rozbrojenia, kierowaną przez kanadyjskiego generała Johna de Chastelaina. Słowa nie dotrzymała. W tej sytuacji, po zaledwie 72 dniach istnienia ulsterskiego samorządu, Wielka Brytania przywróciła bezpośrednie rządy w Ulsterze. W odpowiedzi IRA zerwała współpracę z Komisją....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta