Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Broń, autonomia i rządy Londynu

22 lutego 2000 | Świat | TS

ANALIZA

Broń, autonomia i rządy Londynu

TERESA STYLIŃSKA

Czy to, co dzieje się obecnie w Irlandii Północnej, to zwyczajny kryzys, jeden z wielu, jakie wynikły w trakcie dotychczasowych rozmów pokojowych, czy też początek końca procesu pokojowego? Uczestnicy rozmów - Wielka Brytania i Irlandia, a także przywódcy partii politycznych Ulsteru - mają nadzieję, że impas okaże się przejściowy. Tak przynajmniej mówią. Ale czy rzeczywiście w to wierzą?

Przypomnijmy: źródłem problemów jest niezmiennie kwestia rozbrojenia organizacji paramilitarnych, przede wszystkim Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Autonomiczna administracja Ulsteru powstała przecież dopiero wtedy, gdy IRA obiecała, że odda całą posiadaną broń, i gdy zaczęła współpracować z Międzynarodową Komisją ds. Rozbrojenia, kierowaną przez kanadyjskiego generała Johna de Chastelaina. Słowa nie dotrzymała. W tej sytuacji, po zaledwie 72 dniach istnienia ulsterskiego samorządu, Wielka Brytania przywróciła bezpośrednie rządy w Ulsterze. W odpowiedzi IRA zerwała współpracę z Komisją....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament