Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas konsolidacji

22 lutego 2000 | Ekonomia | SK
źródło: Nieznane

Fuzje grup kapitałowych wymuszają decyzje dotyczące PTE

Czas konsolidacji

Fuzje i przejęcia grup finansowych w Polsce i za granicą wymuszają konieczność zmian w akcjonariacie powszechnych towarzystw emerytalnych. Decyzje w tej sprawie spowodowane są obowiązującymi przepisami, w dużym stopniu zależą również od stanowiska Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

Zmiany w akcjonariatach poszczególnych PTE są nieuniknione. Wynika to przede wszystkim ze zmian na górze, czyli konsolidacji spółek matek i grup kapitałowych, które są akcjonariuszami towarzystw emerytalnych. Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych precyzuje, że jeden podmiot (wraz z podmiotami związanymi) może być akcjonariuszem tylko jednego PTE. "Związanie" występuje po przekroczeniu 20 proc. udziału w kapitale akcyjnym.

Ponadto co najmniej kilka powszechnych towarzystw emerytalnych dobrowolnie zdecyduje się na zmiany - sprzedaż lub połączenie z innym funduszem - co jest konsekwencją niewystarczającej liczby pozyskanych klientów. Niektóre PTE są zbyt małe, aby mogły stać się rentowne i usatysfakcjonować akcjonariuszy. Mówi się, że w tej sprawie wszystkie niezadowolone PTE (jest ich praktycznie 17-18) rozmawiają ze wszystkimi. Z naszych informacji wynika, że potencjalne pary...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament