Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba meta-kodeksu

22 lutego 2000 | Prawo | JK

REAKCJE

Potrzeba meta-kodeksu

JANUSZ KORWIN-MIKKE

Gdyby Polska weszła do Unii Europejskiej, to mielibyśmy - moim zdaniem - podstawowe problemy nie z przyjęciem setek tysięcy unijnych przepisów, lecz z podstawą rozumienia prawa.

Polska miała inteligencję chowaną na prawie rzymskim. Jednak część została wymordowana, część wyemigrowała (nie dotyczy to tylko Żydów, którzy stanowili jednak zdecydowaną większość prawników II RP), a od 55 lat prawnicy edukowani byli nie w kategoriach "państwa" (w sensie zachodnim, zwłaszcza angielskim "the State") lecz "gosudarstwa", gdzie nie ma trójpodziału władz, a precyzja rozumowania mogła być zgubna dla jej posiadacza, jeśli gosudar uznał to za niebezpieczne. Jeśli czytam w "Rzeczpospolitej" (z 14 lutego) tryumfalny tytuł, iż "SN ustalił, że wytyczne prezesa PZU nie stanowią źródła prawa", to jest jasne, że nie żyjemy w "the State", lecz w "gosudarstwie"; najwyraźniej Maria Tyszel, SSN, oceniła, iż są w Polsce ludzie przekonani, że prezesi, ministrowie (a może i referenci?) mogą być źródłem prawa! Jest to zapewne prawdziwe, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament