Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za granicą

22 lutego 2000 | Ekonomia | PA

ZA GRANICĄ

Przegrzana gospodarka Irlandii

Zdaniem komisarza europejskiego ds. ekonomicznych, Pedro Solbesa, gospodarka Irlandii jest w stanie przegrzania. Według niego, planowane obniżki podatków w ciągu najbliższych trzech lat mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Na razie irlandzki wzrost gospodarczy wciąż pozostaje jednak bardzo szybki, w drugim kwartale 1999 roku wyniósł on 7,8 proc. PKB, czyli cztery razy więcej niż przeciętnie w strefie euro. Rosła za to inflacja, która w styczniu była najwyższa od 10 lat i wyniosła 4 proc. Jednak, zdaniem Charliego McCreevy, irlandzkiego ministra finansów, po niewielkim wzroście w najbliższych miesiącach, inflacja powinna się zmniejszyć i średnio w 2000 roku wynieść około 3 proc. W ciągu najbliższych kilku lat stopa inflacji powinna - jego zdaniem - wynieść średnio około 2 proc.

Większa produkcja w Chinach

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w styczniu o 8,9 proc. w porównaniu ze styczniem 1999 roku, wspomagana przez duży zagraniczny popyt na chińskie towary - podało chińskie biuro statystyczne. Jednak zdaniem ekonomistów, choć produkcja rosła szybciej niż w grudniu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament