Przywilej dla rzetelnych
Umorzenie dyscyplinujące dłużnika-wnioskodawcę
Przywilej dla rzetelnych
JACEK FRANKOWSKI
MARCIN ROGALA
Umorzenie postępowania układowego dyscyplinuje kręcącego dłużnika i kombinującego wierzyciela.
Postępowanie układowe jest jedną z form sanacji przedsiębiorstwa, możliwej wyłącznie dzięki zgodnej współpracy dłużnika z wierzycielami. Przepisy tego postępowania stawiają bardzo wysokie wymagania dłużnikowi. Jednym ze sposobów kontroli intencji dłużnika-wnioskodawcy lub sankcją za jego nierzetelne działania jest umorzenie postępowania.
Według powszechnego stanowiska doktryny umorzenie to "formalne zakończenie postępowania orzeczeniem sądu, które nie rozstrzyga o istocie sprawy" (J. Jodłowski i inni, Postępowanie cywilne, Warszawa 1996). Zgodnie z treścią art. 355 ¤ 1 kodeksu postępowania cywilnego "sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne". Na mocy art. 13 ¤ 2 k.p.c. te przepisy stosuje się również do innych postępowań, także układowego, uregulowanego w rozporządzeniu prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz. U. nr 93, poz. 836 z późn. zm., dalej: pr....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta