Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywilej dla rzetelnych

22 lutego 2000 | Prawo | MR
źródło: Nieznane

POSTĘPOWANIE UKŁADOWE

Umorzenie dyscyplinujące dłużnika-wnioskodawcę

Przywilej dla rzetelnych

JACEK FRANKOWSKI

MARCIN ROGALA

Umorzenie postępowania układowego dyscyplinuje kręcącego dłużnika i kombinującego wierzyciela.

Postępowanie układowe jest jedną z form sanacji przedsiębiorstwa, możliwej wyłącznie dzięki zgodnej współpracy dłużnika z wierzycielami. Przepisy tego postępowania stawiają bardzo wysokie wymagania dłużnikowi. Jednym ze sposobów kontroli intencji dłużnika-wnioskodawcy lub sankcją za jego nierzetelne działania jest umorzenie postępowania.

Według powszechnego stanowiska doktryny umorzenie to "formalne zakończenie postępowania orzeczeniem sądu, które nie rozstrzyga o istocie sprawy" (J. Jodłowski i inni, Postępowanie cywilne, Warszawa 1996). Zgodnie z treścią art. 355 ¤ 1 kodeksu postępowania cywilnego "sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne". Na mocy art. 13 ¤ 2 k.p.c. te przepisy stosuje się również do innych postępowań, także układowego, uregulowanego w rozporządzeniu prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz. U. nr 93, poz. 836 z późn. zm., dalej: pr....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament