Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmiech to zdrowie

15 grudnia 2000 | Moje Pieniądze | MZ

Felietony "Moich Pieniędzy"

 • Ścieżka do bogactwa
 • Pieniądze w ineternecie
 • Pomnażanie przez inwestowanie
 • Sztuka wydawania pieniędzy ŚCIEŻKA DO BOGACTWA

  Śmiech to zdrowie

  MICHAŁ ZIELIŃSKI

  Składki zdrowotne powinny być tak kalkulowane, jak to się robi w ubezpieczeniach: proporcjonalnie do ryzyka i szkodowości.

  Tak jak wielu rodaków znowu dostałem kartkę, czyli tzw. bon reglamentacyjny. Tym razem na usługi medyczne. W odróżnieniu jednak od wielu rodaków, którzy ów bon uznali za dobry żart, potraktowałem go ze śmiertelną powagą. Podobnie zresztą jak przedstawiciele władzy, którzy najpierw zachowali się jak prawdziwa "Waaadza", czyli postraszyli Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy policją, prokuraturą oraz sądem, a dopiero po chwili stulili uszy i cichutko schowali się w zaciszu swoich gabinetów.

  Bardzo słusznie zresztą. OZZL ma bowiem stuprocentową rację. Obowiązujący dzisiaj system uzgadniania popytu na usługi medyczne i ich podaży jest bowiem klasycznym systemem nakazowo-rozdzielczym i wprowadzenie bonów reglamentacyjnych byłoby jego najlepszym ukoronowaniem. Zresztą mają także rację posłowie PSL, którzy domagają się likwidacji kas chorych. Do rozdawnictwa kartek nie potrzeba bowiem aż 16 pseudorynkowych instytucji. W

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament