Dwa bunty
W Unii Wolności, tak jak sześć lat temu, stoją naprzeciw siebie etosowcy i pragmatyczni liberałowie
- Geremek i Tusk online Dwa bunty
Unii Wolności potrzeba więcej ciepła. I jakkolwiek infantylnie brzmi to stwierdzenie, właśnie chęć ocieplenia wizerunku partii łączy obie strony rywalizujące o unijne przywództwo. W innych sprawach istnieją rzeczywiste bądź świadomie kreowane przez adwersarzy różnice.
Spór o to, czy nowym przewodniczącym UW zostanie Bronisław Geremek, czy Donald Tusk, jest nie tylko sporem personalnym, choć zwolennicy profesora Geremka starają się publicznie przekonywać, że żadnego sporu merytorycznego nie ma. Z kolei sympatycy Tuska głoszą, że jest to przede wszystkim konflikt różnych grup towarzyskich, istniejących w każdej organizacji politycznej.
Wehikuł czasu
W tym drugim stwierdzeniu jest rzeczywiście sporo prawdy. Ale ten towarzyski konflikt ma również poważne konsekwencje polityczne. Pokazuje bowiem, że Unia wolności, powstała z połączenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego, to ciągle dwa organizmy. Mimo że od zjednoczeniowego zjazdu upłynęło ponad sześć lat.
Odejście Leszka
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta