Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa bunty

15 grudnia 2000 | Publicystyka, Opinie | ma.s.

ANALIZA

W Unii Wolności, tak jak sześć lat temu, stoją naprzeciw siebie etosowcy i pragmatyczni liberałowie

 • Geremek i Tusk online Dwa bunty

  Unii Wolności potrzeba więcej ciepła. I jakkolwiek infantylnie brzmi to stwierdzenie, właśnie chęć ocieplenia wizerunku partii łączy obie strony rywalizujące o unijne przywództwo. W innych sprawach istnieją rzeczywiste bądź świadomie kreowane przez adwersarzy różnice.

  Spór o to, czy nowym przewodniczącym UW zostanie Bronisław Geremek, czy Donald Tusk, jest nie tylko sporem personalnym, choć zwolennicy profesora Geremka starają się publicznie przekonywać, że żadnego sporu merytorycznego nie ma. Z kolei sympatycy Tuska głoszą, że jest to przede wszystkim konflikt różnych grup towarzyskich, istniejących w każdej organizacji politycznej.

  Wehikuł czasu

  W tym drugim stwierdzeniu jest rzeczywiście sporo prawdy. Ale ten towarzyski konflikt ma również poważne konsekwencje polityczne. Pokazuje bowiem, że Unia wolności, powstała z połączenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego, to ciągle dwa organizmy. Mimo że od zjednoczeniowego zjazdu upłynęło ponad sześć lat.

  Odejście Leszka

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament