Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mądry, przewidujący ogrodnik

15 grudnia 2000 | Wspomnienia | JM
źródło: Nieznane

 • Stanisław Dawski (1905 - 1990)
 • Władysław Piłat (1942 - 2000)
 • Gwendolyn Brooks (1917 - 2000) Stanisław Dawski (1905 - 1990)

  Mądry, przewidujący ogrodnik

  FOT. (C) JANUSZ MILISZKIEWICZ

  W grudniu przypada dziesiąta rocznica śmierci Stanisława Dawskiego, grafika i malarza, a także wybitnego pedagoga. Kilkudziesięciu cenionych artystów zaznacza w swoich biogramach, że są jego uczniami.

  "Wciąż jeszcze potrzebne mi jest Twoje wsparcie. Pamiętam, zanim Cię poznałem, byłem biednym, zagubionym człowiekiem. W życiu pewnego skarłowaciałego drzewka zjawił się kiedyś mądry, dobry, przewidujący ogrodnik, przecinał, pielęgnował latami - dziś drzewo żyje, pięknie się rozwija, zaczyna owocować!" - tak pisał do swego nauczyciela wielki artysta Józef Gielniak.

  Stanisław Dawski urodził się w 1905 roku w Dorohusku. W latach 1932 - 1939 studiował w warszawskiej ASP. W latach 1946 - 1969 pracował we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a w okresie 1952 r. - 1965 r. był jej rektorem. Uznawany za twórcę wrocławskiej szkoły szkła artystycznego, uczył całą plejadę klasyków - szklarzy: Michała Diamenta, Sylwestra Drosta, Ludwika Kiczurę, Zbigniewa Horbowego. Był też nauczycielem Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Jana Jaromira Aleksiuna, Haliny Pawlikowskiej.

  W 1970 roku przeprowadził się z Wrocławia do

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament