Akcyjne: co zapisać w statucie
Akcyjne: co zapisać w statucie
- Poprzednie odcinki Spółka akcyjna jest najczystszą formą spółki kapitałowej. Do jej zawiązania wymagane są określone czynności, w tym podpisanie statutu przez założycieli, wniesienie wkładów przez akcjonariuszy, ustanowienie zarządu i rady nadzorczej oraz wpis do rejestru. Statut to wielostronna czynność prawna założycieli, która jest elementem składowym umowy założycielskiej, obok oświadczeń woli określonych w art. 313 kodeksu spółek handlowych (zgoda akcjonariuszy na zawiązanie spółki, brzmienie statutu, zgoda na objęcie akcji). Statut i pozostałe oświadczenia woli powinny być zawarte w jednym lub kilku aktach notarialnych.
Statut jest najistotniejszym źródłem przyszłych praw i obowiązków akcjonariuszy. Są oni bowiem zobowiązani jedynie do świadczeń w nim określonych. Jego treść może odbiegać od przepisów ustawowych, ale tylko wtedy, gdy ustawa wyraźnie zezwala na odmienne unormowania. Jeżeli tego nie stanowi, jej przepisy są bezwzględnie obowiązujące (art. 304 § 3 k.s.h.).
Za kodeksem handlowym k.s.h. utrzymuje podział na postanowienia obligatoryjnie umieszczane w treści statutu (art. 304 § 1) oraz przepisy bezskuteczne wobec spółki (art. 304 § 2) w razie ich niewprowadzenia. W przeciwieństwie zaś do k.h. wyraźnie określa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta