Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagroda jubileuszowa a układy zbiorowe

15 grudnia 2000 | Prawo | ES

PRAWO PRACY

Odpowiedzi na pytania czytelników

Nagroda jubileuszowa a układy zbiorowe

Wieloletni pracownik został zwolniony z pracy z powodu przejścia na wcześniejszą emeryturę i po kilku dniach ponownie zatrudniony (emerytury w ogóle nie pobierał - od razu ją zawiesił). Czy nabywa on prawo do nagrody jubileuszowej, gdy układ zbiorowy pracy stanowi: "Nagroda jubileuszowa nie przysługuje pracownikom, którzy po przejściu na emeryturę lub rentę zostali ponownie zatrudnieni".

Treść postanowień układu zbiorowego pracy wyjaśniają wspólnie jego strony (art. 2416 § 1 kodeksu pracy). Z tego względu mogę jedynie stwierdzić, co ja rozumiem przez sformułowanie zawarte w układzie, ale wyjaśnienie to nie jest wiążące. O interpretacji tego postanowienia decydują strony układu.

Z przytoczonego postanowienia wynika, że prawa do nagrody jubileuszowej nie mają pracownicy, którzy podjęli zatrudnienie jako emeryci lub renciści. Jeżeli natomiast prawo do emerytury lub renty pracownik nabył bez rozwiązania stosunku pracy, to ma prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament