Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarnobyl nieprędko odejdzie w przeszłość

15 grudnia 2000 | Raporty | PK
źródło: Nieznane

Czternaście lat po czarnobylskiej katastrofie w dalszym ciągu cierpią miliony ludzi, a straty ponoszą gospodarki Ukrainy i Białorusi.

Czarnobyl nieprędko odejdzie w przeszłość

Fot. Jakub Ostałowski

PIOTR KOŚCIŃSKI

Czarnobylska katastrofa przyniosła Ukrainie i Białorusi - krajom, które zostały nią dotknięte najbardziej - straty obliczane na setki miliardów dolarów. I, niestety, koszty tragicznego wybuchu sprzed czternastu lat muszą one ponosić nadal. Na samej tylko Ukrainie skażeniu uległo 50 tys. km kw., a skutki tragicznego wybuchu odczuło bezpośrednio ponad 3 mln ludzi, w tym milion dzieci. Tymi ludźmi trzeba się opiekować do końca ich życia.

Czarnobylska katastrofa wciąż zbiera swoje żniwo: dla bardzo wielu poszkodowanych ich życie zakończyło się w 1986 roku, teraz pozostaje jedynie egzystencja. Ogromne obszary wciąż pozostają skażone. Nawet zamknięty, z uszczelnionym sarkofagiem nad zniszczonym 4 reaktorem, Czarnobyl będzie chłonął ogromne pieniądze przez dziesiątki lat. Jest to ogromne obciążenie dla społeczeństw i gospodarek.

"Czarnobylcy"

Niewiele dni przed zamknięciem Czarnobyla, w Kijowie demonstrowało dziesięć tysięcy "czarnobylców". Domagali się przywrócenia pomocy państwa oraz przywilejów i ulg dla likwidatorów i innych poszkodowanych w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament