Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włości krwawego hospodara

15 grudnia 2000 | Moje Podróże | EG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Włości krwawego hospodara

Zamek Bran z XIII wieku uważany jest za siedzibę legendarnego wampira Hrabiego Draculi

(C) EAST NEWS

EWA GŁOWACKA

Plakaty rozwieszone w bukareszteńskich biurach podróży zapraszają na wycieczkę śladami Draculi. Co prawda w Rumunii zaprzecza się, jakoby wampir Dracula i hospodar wołoski Wład IV Dracula, uważany w innych krajach za pierwowzór bohatera literackiego, mieli ze sobą cokolwiek wspólnego, ale organizatorzy wycieczek nie widzą przeszkód, by poprowadzić zagranicznych turystów do miejsc związanych zarówno z jedną, jak i z drugą postacią.

Program tygodniowej eskapady wygląda interesująco, kuszą tajemniczo brzmiące nazwy, Sighisoara, zamek Bran, ruiny Poienari, hotel Złota Korona, przełęcz Borgo. Jest tylko jedna przeszkoda, cena 700 - 800 dolarów (zależnie od biura) wydaje się zbyt wygórowana. Aby zmniejszyć koszty o połowę, trzeba wziąć inicjatywę we własne ręce, zebrać niezbędne informacje, ustalić, kim były kontrowersyjne postaci, i ruszyć śladem legendy o wampirach.

Wład Palownik, syn Diabła

Ojcem Włada IV Draculi, którego nazwisko trafiło na karty powieści, był hospodar wołoski Wład III Diabeł (Vlad Dracul), rycerz herbu Drac, czyli diabeł lub smok (stąd przydomek traktowany jak nazwisko). Jego panowanie przypadło na okres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament