Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat odetchnął z ulgą

15 grudnia 2000 | Raporty | KF
źródło: Nieznane

Niebezpieczny reaktor w czarnobylskiej elektrowni zamknięty. W 1986 r. na Ukrainie doszło do największej cywilnej katastrofy nuklearnej

Świat odetchnął z ulgą

Reaktor nr 4 czarnobylskiej elektrowni po wybuchu

FOT. (C) PAP

KRYSTYNA FOROWICZ

Czarnobylską elektrownię Rosjanie zbudowali na Ukrainie w 1977 r. w widłach rzek Uż i Prypeci. Miała być czynna 30 lat. Tragedia zdarzyła się 26 kwietnia 1986 r.

O godzinie 1.23 w nocy czasu lokalnego nastąpiły dwa wybuchy w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Doszło do największej katastrofy w historii cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

Mówi się o wybuchu w Czarnobylu, ale miasto, w którym pracowała elektrownia, nazywa się Prypeć. Znajduje się 20 km na północ od Czarnobyla. Kiedy zaczęto budować elektrownię, miasta jeszcze nie było i stąd nazwa - Czarnobylska Elektrownia Atomowa. Później Prypeć przerósł Czarnobyl. W momencie katastrofy mieszkało tam ok. 60 tys. ludzi, a w Czarnobylu - 20 tys.

Nie była to eksplozja nuklearna, jak się powszechnie mówi, lecz termiczna, wskutek której do atmosfery przedostało się "zaledwie" 3,5 proc. paliwa znajdującego się w reaktorze.

Grom z jasnego nieba

25 kwietnia 1986 r., dzień wcześniej przed awarią, reaktor jądrowy nr 4 elektrowni czarnobylskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2190

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament