Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchroń, ile zdołasz

02 listopada 2001 | Moje Pieniądze | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Podatki Podstawowa nasza rada: trzeba działać bardzo szybko

Uchroń, ile zdołasz

NAJWAŻNIEJSZE SĄ SZCZEGÓŁY

COLLAGE MIROSŁAW LEKASA

PAWEŁ JABŁOŃSKI

W przyszłym roku będziemy płacić wyższe podatki, oczywiście jeśli do 30 listopada zostanie opublikowana stosowna ustawa. Z jej projektu wynika, że realnie zapłacimy więcej fiskusowi, zostanie zlikwidowana dotychczasowa duża ulga budowlana i zacznie obowiązywać opodatkowanie odsetek od lokat bankowych, obligacji i zysków z funduszy inwestycyjnych.

Teoretycznie rząd nie zwiększa podatku od dochodów osobistych. W rzeczywistości będziemy jednak płacić większą daninę, zarówno nominalnie, jak i realnie. Po pierwsze, w przyszłym roku (i w 2003 r.) nie zostanie zmieniona kwota dochodu, po przekroczeniu której będziemy płacić podatek według wyższej skali. Zamrożenie progów podatkowych spowoduje, że jeżeli nasza płaca wzrośnie, to szybciej znajdziemy się w powyżej następnego progu. Jedynie o ponad 20 zł (do 518,16 zł rocznie) wzrośnie kwota wolna od podatku.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów chce, by w podatku uwzględniano tylko 7,75 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ubezpieczeniu zdrowotnym w przyszłym roku składka ta ma wzrosnąć do 8 proc., w rzeczywistości będziemy płacić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament