Atrakcje nad ziemią i pod ziemią
Atrakcje nad ziemią i pod ziemią
FOT. PIOTR MAZUREK
ROBERT WYSZYŃSKI
Zamek w Książu - mający swego czasu mieścić najokazalszą siedzibę Hitlera - do dziś intryguje tajemnicami. Położony na urwisku skalnym, góruje nad wijącą się w dole Pełcznicą. W zamku jest 418 komnat, a w nich 200 kominków.
Pierwszą romańską warownię postawił tu w XIII wieku Piast - książę Bolko I. W 1505 roku zamek warowny wraz ze wszystkimi prawami do okolicznych dóbr staje się na ponad cztery stulecia własnością rodu Hochbergów. Wiele trudnych chwil Książ przeżywa w czasach wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648). W latach 1705 - 1742 Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg przebudowuje zamek. Z jego inicjatywy powstaje reprezentacyjne barokowe skrzydło kompleksu. W latach 1907 - 1938 Jan Henryk XV Hochberg dokonuje największej rozbudowy. Powstają dwa neorenesansowe skrzydła zamku - zachodnie i północne. Od zewnątrz właśnie ta część - widziana z dołu z tzw. Tarasu Zachodniego - robi na zwiedzającym największe wrażenie. Ponadtrzydziestometrowa bryła przygniata ogromem i zachwyca roślinnością porastającą ściany dolnych pięter.
Warto wspomnieć o żonie Jana Henryka XV. Piękna i urocza księżna Daisy (z angielska Stokrotka) - a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta