Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystko zależy od eksportu

02 listopada 2001 | Publicystyka, Opinie | MG

JAK TO WIDZĘ

MIROSŁAW GRONICKI

Wszystko zależy od eksportu

Rozpoczęta w połowie roku dyskusja o stanie finansów publicznych pomija wpływ konstrukcji budżetu państwa na dynamikę gospodarczą. Do tej pory skupiała się ona wokół nadmiernych wydatków, które mogłyby doprowadzić do takiego powiększenia deficytu budżetu, że w efekcie załamałby się polski system finansowy. Oczywiste jest, że kolejnym skutkiem byłaby głęboka recesja gospodarcza.

Jaki więc może mieć wpływ polityka budżetowa nowego rządu na wzrost gospodarczy? Z powszechnie dostępnych informacji wynika, że wydatki budżetu państwa nie przekroczą 183 mld zł, a deficyt budżetu - 40 mld zł. Oznacza to, że wydatki wzrosną w porównaniu z przewidywanym wykonaniem w 2001 r. o 10 mld zł (około 6 proc.), z czego około 5 mld zł pochłonie wzrost obsługi zadłużenia rządowego. Pozostałych 5 mld zł przeznaczonych zostanie na wydatki bieżące, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament