Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektórym zabrakło wyobraźni

02 listopada 2001 | Ekonomia | AS PJ
źródło: Nieznane

Członkowie RPP chcą wyrównania wynagrodzeń za ostatnie trzy lata

 • Rozmowa na gorąco: Hanna Gronkiewicz-Waltz
 • Komentarz: Samobójczy pozew Rada pracuje w NBP

  ANNA SŁOJEWSKA

  Sześciu członków Rady Polityki Pieniężnej wystąpiło do Sądu Pracy o wypłacenie im wyrównania za trzy lata pracy w Radzie. Jeśli wygrają, NBP będzie musiał zapłacić członkom rady łącznie prawie 3 mln zł.

  Według "Gazety Wyborczej", pozew do sądu złożyło sześcioro członków RPP: Bogusław Grabowski, Cezary Józefiak, Jerzy Pruski, Dariusz Rosati, Grzegorz Wójtowicz i Wiesława Ziółkowska. Nie podpisali się pod nim: Marek Dąbrowski, Wojciech Łączkowski i Janusz Krzyżewski. który złożył własny pozew, ale o nieco innej treści. Przewodniczącego RPP, Leszka Balcerowicza, sprawa w ogóle nie dotyczy, bo jego wynagrodzenie jest ustalane w inny sposób.

  Rada jak wiceprezesi

  O co chodzi niezadowolonym członkom RPP? Artykuł 14 ustawy o NBP określa, że "członkom rady przysługuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu wiceprezesów NBP". Dopóki wszystkie pensje były tajne, członkowie rady nie wiedzieli, ile zarabia wiceprezes NBP. Ale w czasie parlamentarnej dyskusji nad zarobkami władz banku centralnego Leszek Balcerowicz odtajnił pensje i wyszło, że I wiceprezes NBP zarabia

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament