Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cisza po potopie

02 listopada 2001 | Moje Podróże | TL

Tykocin Na rynku stoi Stefan Czarniecki - jeden z pierwszych świeckich pomników na ziemiach polskich

Cisza po potopie

TOMASZ LIPPOMAN

Pomimo interesujących zabytków, pięknego usytuowania nad Narwią, kilku pensjonatów oferujących wygodny sen i radość dla podniebienia, Tykocin wciąż pozostaje na uboczu modnych szlaków.

Historia miasta sięga głęboko w XV wiek, kiedy to Tykocin otrzymał prawa miejskie. Była to swego czasu jedna z najważniejszych nizinnych twierdz Rzeczpospolitej. W czasach Zygmunta Augusta Tykocin pełnił rolę królewskiej rezydencji, mieszcząc na Zamku arsenał koronny, bibliotekę i skarbiec.

Najbardziej znany epizod w historii miasta został opisany na stronach "Potopu" Henryka Sienkiewicza, kiedy to wojska litewsko-polskie pod wodzą Sapiehy oblegały zamek, w którym bronił się książę Radziwiłł. Co było dalej, wszyscy wiedzą, ale niewielu pamięta, że zamek obrońcy poddali dopiero ponad rok po śmierci Radziwiłła...

Pomniki dwóch kultur

Dzisiejszy Tykocin to niewielkie miasteczko, po części o zabudowie drewnianej, w którym zachowało się sporo pięknych budowli barokowych. Ludzi mieszka tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament