Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Putin spogląda na zachód

02 listopada 2001 | Publicystyka, Opinie | SP
źródło: Nieznane

Nowa sytuacja stwarza Rosji wyjątkową możliwość dołączenia do krajów Zachodu

Putin spogląda na Zachód

SŁAWOMIR POPOWSKI

Z MOSKWY

Wybierając po terrorystycznym ataku na Amerykę "opcję zachodnią" - Władimir Putin pierwszy raz poszedł tak wyraźnie pod prąd rosyjskiej opinii publicznej i sporej części - jeśli nie większości - własnej klasy politycznej. To prawda, że tuż po zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie setki mieszkańców Moskwy przyszły przed Ambasadę USA, aby złożyć kwiaty i zapalić świece, ale na pytanie, czy współczują Ameryce, najczęściej odpowiadano: "Amerykanom - tak, Ameryce - nie".

Przyśpieszony sojusz z Ameryką, udostępnienie rosyjskich kanałów powietrznych amerykańskiemu lotnictwu, a także faktyczna zgoda na wykorzystanie baz lotniczych w postradzieckich państwach środkowoazjatyckich wywołały jeszcze większe zamieszanie w moskiewskich kołach politycznych i przede wszystkim wśród zwolenników tzw. opcji mocarstwowej, apelującej o przywrócenie Moskwie pozycji, jaką cieszyła się w czasach istnienia radzieckiego supermocarstwa światowego. To jest opcji tradycyjnie antyamerykańskiej i najbliższej tej koncepcji, którą w dyplomacji rosyjskiej proponował Jewgienij Primakow. Dlatego też, kiedy Putin ogłosił swoją decyzję o zamknięciu bazy wojskowej Kamrań w Wietnamie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament