Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko nie na głupoty

02 listopada 2001 | Moje Pieniądze | PB
źródło: Nieznane

Kredyty dla studentów Najlepiej zainwestować w siebie albo pomnożyć pieniądze z myślą o przyszłości

Tylko nie na głupoty

Co musisz wiedzieć

FOT. MARIUSZ MAKOWSKI, COLLAGE MIROSŁAW LEKASA

Kredyty studenckie są udzielane na korzystnych warunkach. Ich oprocentowanie wynosi tylko połowę stopy redyskontowej NBP, czyli obecnie 7,75 proc. w skali roku. Spłata zaczyna się dopiero po roku od ukończenia studiów. Mimo to nie wszyscy studenci są taką pożyczką zainteresowani. - Kredyt odradzili mi rodzice, choć dużymi dochodami i oszczędnościami nie mogą się pochwalić. Ojciec nigdy nie pożyczał pieniędzy w banku, bo uważa, że na żadnym kredycie nie można wyjść dobrze. Mama się z nim zgadza. A bez pomocy rodziców nie jestem w stanie spełnić wymagań, bo nie mam poręczycieli - mówi Agnieszka, studentka matematyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Lęk przed kredytem wynika również z coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. Najwięcej obaw związanych ze spłatą mają studenci kierunków humanistycznych. - Dla człowieka z polonistyki kredyt to samobójstwo. Pensji nauczycielskiej, jeśli w ogóle będzie, nie wystarcza na utrzymanie, a co dopiero na spłatę kredytu - stwierdza Anna, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Innego zdania jest Joanna z Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Często po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament