Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciwnik zapłaci

02 listopada 2001 | Prawo | AN

Koszty sporu cywilnego

Przeciwnik zapłaci

ARTUR NOWAK

O kosztach procesu w sporze cywilnym decyduje generalnie proporcja honorarium pełnomocnika do pretensji głównej roszczenia.

W myśl art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego strona procesu ponosząca koszty postępowania co do zasady może domagać się ich zwrotu. Komponenty tych kosztów określa przede wszystkim ustawa z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 24, poz. 110 ze zm.), stanowiąc, że obejmują one opłaty sądowe i wydatki.

Zgodnie z art. 98 § 3. k.p.c. do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata. Szczegółowe określenie honorariów kwalifikowanych pełnomocników zawiera rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 12 grudnia 1997 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz opłat za czynności radców prawnych (Dz. U. nr 154, poz 1013).

Odstępstwo od generalnej zasady - odpowiedzialności za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament