Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspomnienia

02 listopada 2001 | Wspomnienia | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

 • Nika Strzemińska
 • Regine Cavagnoud Nika Strzemińska (1936 - 2001)

  Zaakceptować swój los

  FOT. (C) WOJCIECH DUSZENKO/AGENCJA GAZETA

  W środę wyspowiadała się, przyjęła komunię, cały piątek spokojnie spała. Zmarła w sobotę 13 października wczesnym rankiem - tak wedle relacji najbliższych przyjaciół zakończyła życie Nika Strzemińska, córka niezwykłej pary artystów: wybitnej rzeźbiarki i równie utalentowanego malarza, teoretyka sztuki, pedagoga - Władysława Strzemińskiego. Sześć dni później pochowano ją w grobie matki, Katarzyny Kobro, na cmentarzu prawosławnym w Łodzi.

  Mało kto uczynił tak wiele dla spopularyzowania dorobku rodziców jak Nika Strzemińska. Gdyby nie jej upór, bezkompromisowość i poświęcenie, twórczość Strzemińskiego i Kobro nie byłaby tak dobrze znana ani w kraju, ani na międzynarodowym forum. Gdyby zaś nie dwie książki, które poświęciła rodzicom, nie wiedzielibyśmy wiele o ich dramatycznym życiu. Ani o jej własnym tragicznym losie, który na różne sposoby próbowała zrozumieć, obłaskawić, zneutralizować.

  Narodziny dziecka zbiegły się z napięciami w rodzinie Strzemińskich; z czasem kłótnie przerodziły się w wyniszczającą obie strony wrogość. "On nigdy nie chciał dziecka. Jego matka mówiła, żebym nigdy nie miała dziecka, tylko troszczyła się o

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament