Terroryzm zmusza do rewizji przepisów i poglądów
Terroryzm zmusza do rewizji przepisów i poglądów
BOGUSŁAW ZAJĄC
Jeżeli polityka kryminalna jest rozumnym stosowaniem zbioru określonych prawem środków, procedur i sposobów przeciwdziałania przestępczości, to atak terrorystyczny na sztandarowe obiekty Stanów Zjednoczonych i reakcja Zachodu każą inaczej spojrzeć na niektóre fragmenty ojczystego materialnego prawa karnego.
Zasadne wątpliwości zgłosił prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego, w rozważaniach o stosunku prawa do terroryzmu jako zjawiska społecznego ("Rz" z 15 października). Współbrzmi z nimi oświadczenie Rady Etyki Mediów ("Rz" 20-21 października): "(...) Niepewność informacyjna prowadzi do paniki, podobnie jak skupianie uwagi na scenariuszach negatywnych bez zrównoważenia ich informacjami o scenariuszach pozytywnych. (...) Trzeba pamiętać, że wrogowie liczą na nasz strach i nasze błędy".
Czy natłok nie zawsze prawdziwych wiadomości, wizualizacja zniszczeń czy informacyjne aspekty i skutki współczesnych ataków terrorystycznych i z nich wywodzące się realne zagrożenia paniką nie uzasadniają recypowania w kodeksie karnym tradycyjnej normy rozpoczynającej się zwykle w dawnych ustawach od słów: "Kto w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta