Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terroryzm zmusza do rewizji przepisów i poglądów

02 listopada 2001 | Prawo | BZ

Organizacje kryminalne posługują się klasycznymi środkami i metodami tajnego wywiadu

Terroryzm zmusza do rewizji przepisów i poglądów

BOGUSŁAW ZAJĄC

Jeżeli polityka kryminalna jest rozumnym stosowaniem zbioru określonych prawem środków, procedur i sposobów przeciwdziałania przestępczości, to atak terrorystyczny na sztandarowe obiekty Stanów Zjednoczonych i reakcja Zachodu każą inaczej spojrzeć na niektóre fragmenty ojczystego materialnego prawa karnego.

Zasadne wątpliwości zgłosił prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego, w rozważaniach o stosunku prawa do terroryzmu jako zjawiska społecznego ("Rz" z 15 października). Współbrzmi z nimi oświadczenie Rady Etyki Mediów ("Rz" 20-21 października): "(...) Niepewność informacyjna prowadzi do paniki, podobnie jak skupianie uwagi na scenariuszach negatywnych bez zrównoważenia ich informacjami o scenariuszach pozytywnych. (...) Trzeba pamiętać, że wrogowie liczą na nasz strach i nasze błędy".

Czy natłok nie zawsze prawdziwych wiadomości, wizualizacja zniszczeń czy informacyjne aspekty i skutki współczesnych ataków terrorystycznych i z nich wywodzące się realne zagrożenia paniką nie uzasadniają recypowania w kodeksie karnym tradycyjnej normy rozpoczynającej się zwykle w dawnych ustawach od słów: "Kto w okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2459

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament