Ta nasza antyczna Europa
Pozostaniemy w cesarstwie śródziemnomorskim, ono w nas żyje - pisze Zygmunt Kubiak w trzeciej części swojej trylogii poświęconej dziejom Greków i Rzymian.
Juliusz Cezar ląduje w Brytanii: "Uderzył również na Brytannów, dotychczas nieznanych. Pobił ich i wziął od nich okup oraz zakładników".
(C) FLASH PRESS MEDIA
Nie wiem, co o najnowszej książce Zygmunta Kubiaka powiedzą zawodowi historycy. Być może zakwestionują te czy inne interpretacje pisarza, wskażą pominięte źródła albo upomną się o jakieś najnowsze ustalenia naukowe. Prawdę mówiąc, wcale mnie to nie interesuje. Kiedy czytam "Piękno i gorycz Europy", co innego pociąga mnie w tej książce niż zalety uniwersyteckiego podręcznika historii starożytnej. Tym czymś są jej walory literackie.
To książka głęboko osobista, napisana językiem nieskrywanych emocji. Kto może dziś, nie popadając w przesadę albo egzaltację, powiedzieć, że kocha cesarstwo rzymskie, "jedno z najświetniejszych dzieł ludzkich"? Zygmunt Kubiak mówi to. I niczemu się nie dziwimy. Wierzymy mu.
Obywatele Rzymu, Europejczycy
Przy próbie przybliżenia ostatniego, po "Mitologii" i "Literaturze", tomu trylogii Kubiaka trzeba odkurzyć kilka zapomnianych i raczej niemodnych określeń. Na przykład:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta