Pisarze do więzienia
Pisarze do więzienia
Pisarze prowadzą walkę podjazdową z ustrojem" - ostrzegały reżimowe media, gdy na przełomie lat 1964-1965 Służba Bezpieczeństwa ujawniała kolejnych literatów, współpracujących w tajemnicy z emigracyjnymi pismami bądź Radiem Wolna Europa. Stawiano ich przed sądem, aby przykładnie ukarać... i wtedy okazywało się, że ludowa władza wcale nie może sobie pozwolić na wszystko.
Władysław Gomułka i jego prawa ręka Zenon Kliszko byli wręcz chorobliwie przewrażliwieni na punkcie rzekomo zawiązujących się przeciw nim spisków w środowiskach ludzi kultury. Ścisła inwigilacja twórców jedynie umacniała ich w przekonaniu, że wśród nich kryją się wrogowie. Na początku 1964 roku Zenon Kliszko wezwał do siebie Jarosława Iwaszkiewicza i przedstawił mu nagraną przez SB rozmowę, jaką toczyli ze sobą przy wódeczce w prywatnym mieszkaniu Stefan Kisielewski i Jerzy Andrzejewski. Według relacji Iwaszkiewicza brzmiała ona następująco:
- Jaka nuda - rzekł Kisielewski.
- To może byśmy na przykład zabili Gomułkę? - zaproponował równie znudzony Andrzejewski.
- To przyjdzie jakiś Moczar - zaoponował Kisiel.
- Ale zawsze będzie jakaś rozrywka - upierał się autor "Popiołu i diamentu".
Po zademonstrowaniu dowodu Kliszko zażądał, aby Zarząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta