Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewygodne słowo

02 maja 2003 | Plus Minus | ZF
źródło: Nieznane

PATRIOTYZM DZISIAJ

Niewygodne słowo

FOT. MIROSŁAW OWCZAREK

Wyraz patriotyzm figuruje jeszcze w słownikach, jednak z mowy spontanicznej już wyparował. Pojęcie w nim zawarte jest przecież trudne. I niewygodne.

Patryotyzm - tak to wymawiała moja ciotka Stanisława Wołejszyna, z majątku Czarna za Nową Wilejką. Mnie, kilkunastolatka, śmieszyła ta wymowa. Jednocześnie czułem, że brzmi to bardziej uroczyście. Ciotka poznała to słowo w dzieciństwie, z zakazanych XIX-wiecznych czytanek i nawykła je wymawiać tak, jak stało w druku, z dostojną literą Y w środku.

A oto scena z roku 1947, opowiadana parokrotnie przez moją babkę Otylię z Markiewiczów Prątnicką, siostrę Stanisławy. Po powstaniu (kiedy ja włóczyłem się za granicą) moje dzielne kobiety - babka, siostra, ale przede wszystkim matka - zdołały odkopać kosztowności w piwnicy mieszkania na Wspólnej. Pchnięte przymusową migracją wylądowały w Bytomiu. Urządziły tam kawiarenkę. Opowiada babka Prątnicka: - Jesień 1947 roku, siedzę przy kasie, gdy wchodzi jakaś żebraczka. Daję parę groszy i patrzę, kiedy się wyniesie, bo w kawiarni zaczyna się ruch. Wtedy z ust tej baby w łachmanach słyszę: "No jakżesz, Otylcia, czy mnie nie poznajesz?". To była Stasia, dziedziczka Czarnej. Mąż, Józef, zapodział się na Syberii, ona wróciła. Można bez przesady powiedzieć, że do samego dna i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2913

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Operacja Iracka Wolność

Zamów abonament