Nabici w rachunek
Nabici w rachunek
- JAK DZIAŁAJĄ FIRMY ŚWIADCZĄCE USŁUGI AUDIOTEKSOWE (O-700)
- JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED PAJĘCZARZAMI
SŁAWOMIR WIKARIAK
Choć liczba nielegalnych podłączeń do sieci telefonicznych maleje, to łupem pajęczarzy padają coraz większe kwoty. Grupa, której sprawa trafiła niedawno do warszawskiego sądu, naciągnęła kilkadziesiąt firm na kilka milionów złotych za rachunki telefoniczne.
Plaga telepajęczarstwa wybuchła w połowie lat dziewięćdziesiątych. Podpięcie się do cudzej linii telefonicznej nie stanowiło wówczas większego problemu, gdyż sieć telekomunikacyjna była praktycznie pozbawiona zabezpieczeń. Wystarczały kombinerki, kable zakończone krokodylkami i można było dzwonić na koszt np. sąsiada. Brak billingów uniemożliwiał weryfikację rachunków. Ryzyko wpadki było niewielkie, a gdy już nawet złapano pajęczarza, odpowiadał jedynie za wykroczenie. Dopiero w kodeksie karnym z 1997 r. znalazł się przepis o generowaniu impulsów na cudzy koszt (art. 285).
Komputery zamiast kombinerek
Dziś tak prymitywne metody odchodzą do lamusa. - Wprowadzany przez nas program hermetyzacji sieci uniemożliwia, a przynajmniej znacznie utrudnia takie włamania. Zabezpieczamy m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta