Salon i serce miasta
Salon i serce miasta
"Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, autor - Michał Stachowicz 1797 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
FOT. RAFAŁ KORZENIOWSKI
Krakowski Rynek Główny - największy i zaliczany do najpiękniejszych placów miejskich Europy. Wymiary: 200 m na 200 m. Sukiennice, gołębie, pomnik Mickiewicza, bazylika Mariacka ze strażakiem - hejnalistą na jednej z dwóch wież. Magiczne miejsce codziennych spotkań krakowian, w którym historia splata się ze współczesnością. Salon i serce miasta.
Największy plac Krakowa wytyczony został w czasie lokacji miasta w 1257 roku. Przedpole dla nowego, zdumiewająco regularnego ułożenia Rynku przygotowali Tatarzy niszcząc poprzednią zabudowę. Po lokacji miasto przybrało kształt lutni rękojeścią zwróconej ku Wawelowi.
Przez wieki na Rynku koncentrowało się życie ekonomiczne i społeczne miasta, kwitł handel. Powstały Sukiennice i Kramy Bogate, gdzie sprzedawano bardziej ekskluzywne wyroby, Ratusz, spichlerz, gmachy Wagi Małej i Wielkiej. Lustracja z 1566 r. wykazała istnienie tu aż 342 kramów. Dopiero od czasów oświecania handel zaczął się wyprowadzać z placu do kamienic. Solidnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta