Socjolog Wielkiej Zmiany
Socjolog Wielkiej Zmiany
Wspominają:
- Andrzej Kaczyński
- Stefan Bratkowski
Andrzej Ziemilski (1923 - 2003)
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Wprowadził ten termin do piśmiennictwa socjologicznego. Był w tym refleks osobistych przeżyć: ekspatriacji ze Lwowa, dwóch okupacji, konspiracji, krótkiego powojennego zaangażowania politycznego, opóźnionej i utrudnionej nie z własnej winy kariery naukowej oraz dobrowolnego skazania się na pełnienie drugorzędnych ról w życiu publicznym w PRL.
"Współczesne procesy przystosowywania się Polaków do zmian wielkich, masowych, a zwłaszcza szybkich, znów - trzeci raz w ciągu życia jednego pokolenia! - przenoszą całe gromady ludzi w sytuacje złożone i przejściowe, wymagające szybkich decyzji i trudnych wyborów" - pisał w 1995 roku w pionierskiej rozprawie "Polska w latach dziewięćdziesiątych. Problemy społecznego przystosowania do Wielkiej Zmiany".
Jako socjolog miał zmysł historyczny i odwagę prognostyczną. Tym, co pasowało go na uczonego w takim znaczeniu, jakiemu hołdował jego mistrz Stanisław Ossowski, była wielka osobista i obywatelska uczciwość. Przykładem była (też pionierska) krytyczna refleksja nad własnym udziałem w rugowaniu niemieckości i zaprowadzaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta