Trochę więcej zwolnień i ulg
Trochę więcej zwolnień i ulg
IZABELA LEWANDOWSKA
O zasadach opodatkowania podatkiem rolnym, znacznie zmienionym w 2003 r., już pisaliśmy ( "Decyduje klasyfikacja, a nie sposób użytkowania gruntu. Podatek rolny nie tylko od rolników" , "Rz" z 19 - 21 kwietnia). Dziś o zwolnieniach i ulgach z tej daniny.
Podatkowe obciążenie gruntów zakwalifikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne reguluje ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 ze zm.; dalej upr). Tylko ona od 2003 r. wskazuje także sytuacje, w których gminny fiskus musi odstąpić w całości lub częściowo ze ściągania tej daniny. Przedtem zwolnienia z niej były regulowane także w innych ustawach. Od 1 stycznia 2003 r. wszystkie przeniesiono do upr, jednocześnie nieco rozszerzając i korygując ich katalog.
Katalog uporządkowany
Nowelizacją upr z 10 października 2002 r. (Dz. U. nr 2000, poz. 1680) zwolnienia z podatku rolnego podzielono na przedmiotowe i podmiotowe. Pierwsze wprowadza się ze względu na cechy samych gruntów, drugie - cechy czy sytuację podatników. Jest też od 1 stycznia 2003 r. sporo korekt w zwolnieniach i ulgach zmierzających do usunięcia wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiły się przed tą datą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta