Ubóstwo jako wyzwanie
Ubóstwo jako wyzwanie
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Profesor Elżbieta Tarkowska - pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, zajmuje się socjologią i antropologią czasu, a od kilku lat prowadzi badania nad dawną i obecną wiedzą w Polsce. Jest autorką m.in. książek: "Czas w życiu Polaków" (1992). W ostatnich latach ukazały się pod jej redakcją zbiorowe książki na temat ubóstwa: "Zrozumieć biednego. O dawnej i nowej biedzie w Polsce" (2000) i "Przeciw biedzie. Programy. Pomysły. Inicjatywy" (2002) oraz współredagowane z Katarzyną Korzeniewską "Lata tłuste. Lata chudeÉ Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych". (2002)
Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych". (2002)
Czy badania nad ubóstwem dostatecznie uwzględniają jego kontekst mentalny i społeczno-kulturowy, a także dawne źródła obecnej niezaradności oraz biedy?
Badania statystyczne, prowadzone np. przez GUS, podają liczebność ubogich rodzin, wyszczególniają, ile ich mieszka w miastach i na wsi, itp. Są jednakże prowadzone badania, również i w Polsce, które w sposób pogłębiony traktują problem ubóstwa. Socjologowie bowiem od pewnego czasu mówią o pozaekonomicznych aspektach biedy. Staramy się więc badać style...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta