Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubóstwo jako wyzwanie

02 maja 2003 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z ELŻBIETĄ TARKOWSKĄ, SOCJOLOGIEM

Ubóstwo jako wyzwanie

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Profesor Elżbieta Tarkowska - pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, zajmuje się socjologią i antropologią czasu, a od kilku lat prowadzi badania nad dawną i obecną wiedzą w Polsce. Jest autorką m.in. książek: "Czas w życiu Polaków" (1992). W ostatnich latach ukazały się pod jej redakcją zbiorowe książki na temat ubóstwa: "Zrozumieć biednego. O dawnej i nowej biedzie w Polsce" (2000) i "Przeciw biedzie. Programy. Pomysły. Inicjatywy" (2002) oraz współredagowane z Katarzyną Korzeniewską "Lata tłuste. Lata chudeÉ Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych". (2002)

Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych". (2002)

Czy badania nad ubóstwem dostatecznie uwzględniają jego kontekst mentalny i społeczno-kulturowy, a także dawne źródła obecnej niezaradności oraz biedy?

Badania statystyczne, prowadzone np. przez GUS, podają liczebność ubogich rodzin, wyszczególniają, ile ich mieszka w miastach i na wsi, itp. Są jednakże prowadzone badania, również i w Polsce, które w sposób pogłębiony traktują problem ubóstwa. Socjologowie bowiem od pewnego czasu mówią o pozaekonomicznych aspektach biedy. Staramy się więc badać style...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2913

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Operacja Iracka Wolność

Zamów abonament