Moja samotność jest wybredna
Moja samotność jest wybredna
Poeta, tłumacz, eseista, badacz dziejów polskich Cyganów, najwybitniejszy znawca i propagator dzieła Brunona Schulza i Witolda Wojtkiewicza. Żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego; działacz opozycji, członek m.in. KSS KOR. Jest autorem kilkunastu tomów poetyckich m.in. "Ołowiani żołnierze", "Odczytywanie popiołów", "Przepowiednie. Pojutrznia". 4 września, w jego 80 urodziny, ukaże się najnowszy tom "Zawczas z poniewczasem".
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Rz: Powiedział pan kiedyś: po wojnie uciekłem do Cyganów, bo tam chciałem szukać prawdy, której nie widziałem wokół siebieÉ
JERZY FICOWSKI: "Cyganić" w dawnym języku ludowym znaczyło tyle, co oszukiwać, więc to powiedzenie wydaje się dość przewrotne. Ja akurat użyłem go w znaczeniu dosłownym. Trochę na zasadzie paradoksu. Kiedy nad Polskę nadciągała czarna chmura stalinizmu i socrealizmu, uciekłem tam, gdzie jeszcze ocalało trochę prawdy - do Cyganów.
Ta społeczność, jak żadna inna, strzeże swoich tajemnic, jak więc udało się panu zdobyć ich zaufanie i przychylność?
Kiedy spotykałem Cyganki w parkach, prosiłem nie o wróżbę, lecz piosenkę. Zapisywałem słowa, nie zawsze je rozumiejąc. Poznać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta